Sportovní psychologie a psychický trénink

Sportovní psychologie je obor aplikované psychologie, která se zabývá aplikací psychologických poznatků do sportovní oblasti za účelem zlepšení či zoptimalizování sportovního (ale i např. pracovního) výkonu jedince či týmu. Práce konzultanta sportovní psychologie je zaměřena na dlouhodobou, krátkodobou i akutní psychickou přípravu. Cílem psychického (mentálního) tréninku je připravit jedince nebo tým k podání výkonu na nebo nad úrovní momentální trénovanosti.

Psychický (mentální) trénink je vytvořen na základě potřeby jedince nebo týmu. Jeho účelem je zlepšení sportovního či jiného výkonu docílené trénováním specifických psychických (mentálních) dovedností. Těmi mohou být například regulace emocí, správná koncentrace, stanovení cílů, užívání vizualizace (ideomotorický trénink), relaxačních techniky, efektivní komunikace, posílení sebevědomí a sebedůvěry, utužení motivace atd.

Sportovci ale i jedinci z jiných oblastí se často setkávají s překážkami, se kterými si sami nedovedou poradit například proto, že se s nimi nikdy předtím nesetkali (např. stres spojený s účastí na soutěžích). Konzultant sportovní psychologie - konzultant pro zlepšení výkonu - může sportovce (ale i nesportovce) naučit, jak efektivně užívat psychologické techniky, které jim pomohou těmto stresům čelit. 

Proč bych se měl/a zajímat o psychický trénink?

Vrcholoví i profesionální sportovci využívali, využívají a s největší pravděpodobností i nadále budou využívat psychický trénink k zefektivnění své přípravy před i během náročných tréninků, utkání, soutěží či závodů. Pro zajímavost uvádím jména těch nejznámějších: Roger Federrer, Michael Jordan, Tiger Woods, Alex Rodriguez, Andre Agassi a mnozí další. V USA využívá sportovní psychology například i armáda, protože si uvědomuje, jak důležitá je psychická odolnost vojáků ve vysoce stresových situacích. Nejen sportovci, ale i umělci a jedinci z jiných profesí často využívají služeb sportovních psychologů. Sportovní psychologové často pracují s celými týmy a pomáhají jim zefektivnit jejich spolupráci na hřišti i mimo něj.

“Vše je možné, když k tomu připravíte svoji mysl a věnujete tomu práci a čas.” (Michael Phelps)

Následující video nastiňuje myšlenku sportovní psychologie:

https://www.youtube.com/watch?v=2Wfg5wsIMy0

Psychický trénink Vám pomůže:

  • Překonat výkonnostní bloky prostřednictvím používání pozitivního myšlení, pozornosti a soustředěné efektivní koncentrace.
  • Formulovat osobní cíle, které jsou vyzývavé, realistické a měřitelné.
  • Najít Vaši optimální aktivační hladinu.
  • Posílit Vaši sebedůvěru během výkonu prostřednictvím porozumění vztahům mezi Vaším tělem a myslí při náročných stresových situacích.
  • Dosáhnout maximálního výkonu za pomoci vizualizace.
  • Zefektivnit Vaši komunikaci s trenérem, nadřízeným, spolupracovníkem atd.
  • Zefektivnit Vaše působení v týmu tréninkem komunikačních schopností.

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.